Cestovatelské přednášky na jednom místě

Nymburk_Pěšky přes Kavkaz - od moře k moři


Nymburk_Pěšky přes Kavkaz - od moře k moři

Facebook stránka přednášky

Kdy: 11.10.2019 20:00

Kde: U Strejčka

Male Valy 303/19, Nymburk
Nymburk
28802

MAPA


Přechod Kavkazu od Černého moře v Gruzii ke Kaspickému moři v Ázerbajdžánu byl součástí celkem sedmiměsíční cesty. Z obav, že na cestě příliš zhubne, nabrala Viktorka deset kilo tukových zásob, čehož pak první dva měsíce litovala, poněvadž nositi sádlo do strmých svahů, je neskutečná dřina.

V Gruzii objevila turismem nepolíbený Malý Kavkaz v Adžárii, a v něm malebné sezónní osady s muslimskými obyvateli, kudy ji provázela věrná lovecká fenka Rex. O něco později přešla hřebeny Gudamakari, snad nejdivočejší hory z celé Gruzie, plné vodopádů a skalisek, kam jen málokdy vkročí lidská noha, a v Tušetii pracovala jako dobrovolný značkař turistických tras. Mezitím objevila záludnost místního nápoje čača, zvrtla si kotník, rozbila zrcadlovku, putovala pěšky s íránským motorkářem, jemuž celníci zabavili motorku, a měla možnost nahlédnout do života místních horalů a pastevců jako srdečně vítaný host. Než došla do poloviny trasy, nasněžilo, a sníh, na který nebyla vůbec připravená, už na hřebenech zůstal.

Ač se však pochod Gruzií zdál jako velké dobrodružství, ta pravá divočina čekala teprve v pohraničním pásmu v Ázerbajdžánu. Vlků a šakalů žije v těch horách asi tolik, jako u nás veverek. Místní jsou na ušmudlanou cizinku s batohem zvědaví snad jako Indové, jsou pohostinní a přátelští, jen občas se cestovatel dozví, že ho čeká vězení nebo vyhoštění ze země. Ale když už vás musí za něco potrestat, vždycky vám vyberou ten nejnižší možný trest, protože Ázerbajdžánci jsou laskaví jako málokde na světě. A tak i Viktorka opustila Ázerbajdžán nedobrovolně, a namísto práce na čajové plantáži na jihu země, odjela dobrovolničit do uprchlického tábora v Srbsku.

Viktorka Hlaváčková - Cestuje nalehko, nízkonákladově a bez letadel. Specializuje se na dálkové treky, zejména na off-trail hiking (plánování vlastních tras podle topografických map). V rámci svého projektu Viktorčina Cesta tam přešla pěšky např. přes Karpatský oblouk ze Zlína do rumunského Banátu nebo Kavkaz od Černého moře v Gruzii ke Kaspickému moři v Ázerbajdžánu. V rámci své záliby v mikrodobrodružstvích cestovala do Itálie v přestrojení za muže, nebo se vydala po řece na nafukovacím lehátku. Na cestách vyhledává dobrovolnické projekty, filmuje, fotí a testuje vybavení pro Pod 7 kilo, o kterém píše na svém webu ultraviktorka.net.

FB: Viktorčina Cesta tam
YOUTUBE: http://bit.ly/306pzUc
INSTAGRAM: http://bit.ly/2JiP64W