Cestovatelské přednášky na jednom místě

Základy cestovatelské a dokumentární fotografie


Základy cestovatelské a dokumentární fotografie

Facebook stránka přednášky

Kdy: 17.5.2019 19:00

Kde: Ubytování pod Helfštýnem

Záhorská 337
Týn nad Bečvou, Olomoucký Kraj, Czech Republic
75131

Vstupenky

MAPA


Základy cestovatelské a dokumentární fotografie na Helfštýně
Dovolená, rodinná sportovní akce nebo například pracovní proces, to vše si žádá dokumentaci. V době stále dostupnějších digitálních fotoaparátů pak může fotit téměř každý a přitom nezáleží na tom, jaký máme fotoaparát. I z obyčejného kompaktu nebo i mobilu můžeme získat skvělou fotku.

Pojeďte na intenzivní víkendový nazvaný „Základy dokumentární a cestovatelské fotografie“. Seznámíme se základními pravidly kompozice, nastavením fotoaparátu pro snímání nejčastějších scén a motivů a dotkneme se i specifik při snímání krajiny, portrétu, večerního a nočního fotografování a krajinného detailu a makro fotografie.

Co se naučíte?
Poznáte svůj fotoaparát, objektiv a seznámíte se s jejich základními funkcemi a technickými limity.
Seznámíte se se základními formáty digitální fotografie (JPG a RAW) a dozvíte se, kdy jsou tyto fotoaparáty vhodné a kdy ne.
Dozvíte se co je priorita času, clony a ISO a hlavně proč a jak je aktivně využívat a dosáhnout díky nim lepších fotografií. Dozvíte se, jaký čas je obvykle vhodný při fotografování pohybujících se objektů, jakou clonu nastavit při fotografování portrétu nebo krajiny apod.
Dozvíte se, proč je důležité správně nastavit tzv. vyvážení bílé a jak dosáhnout barevně věrného podání výsledného snímku a jaká nastavení vašeho fotoaparátu toto výsledné barevné podání ovlivňují.
Zabývat se také budeme dalšími technickými nastaveními fotoaparátu jako jsou režimy činností autofokusu, režimy měření expozice a režimy snímání.
Seznámíte se se základy kompozičních pravidel a doporučeným nastavením fotoaparátu při fotografování různých scén (krajina, portrét, pohyb, děti, zvířata nebo různé detaily). Dozvíte se, co diváka nejčastěji na fotografii zaujme, proč tomu tak je a jak dosáhnout podobného efektu i u svých fotografií. Důležitý pro nás bude příběh a emoce fotografii.
Dozvíte se, jak efektivně používat různé filtry (hlavně šedé přechodové, tzv. ND filtry a polarizační filtr). Dozvíte se také, jak pracovat se stativem a jaká úskalí tato činnost přináší.
Teoreticky získané dovednosti si ověříte při následné praxi v terénu, kdy vyrazíme ven a budeme věci prakticky zkoušet.
Pro koho je kurz určen?
Kurz je vhodný nejen pro začátečníky, ale i pro pokročilé fotografy, kteří se rádi toulají v přírodě a chtějí zachytit její jedinečnou krásu a křehkost a chtějí se zdokonalit ve svých znalostech, dovednostech a schopnostech.
Rozdílná úroveň fotografických dovedností jednotlivých účastníků nemusí být nutně překážkou. První teoretické povídání budeme fotografické technice, nastavení fotoaparátu pro snímání určitých scén a motivů a fotografické kompozici.
Jakou techniku budete na kurzu potřebovat?
Jakýkoliv digitální fotoaparát – zrcadlovku s výměnnými objektivy, pokročilý kompakt nebo ultrazoom, který kromě automatického režimu umožňuje i nastavení i priority času a clony (tj. má na ovládacím kolečku má uvedeny režimy P, A, S, M). Značka fotoaparátu není důležitá.
Pokud máte k dispozici stativ, filtry a další techniku, určitě je nezapomeňte vzít s sebou.
Nezapomeňte na dostatek nabitých baterií do fotoaparátu a místo na paměťových kartách.
Máte-li k dispozici notebook, můžete si ho vzít s sebou. V sobotu večer se budeme zabývat možnostmi základních úprav a archivací fotografií v programu Zoner Photo Studio X.
Na kurzu dostanete poznámkový blok formátu A5 a propisku na poznámky.
Způsoby výuky
názorné powerpointové prezentace
praktická cvičení
workshop a burza nápadů
Termín: 17. - 19. 5. 2019
Cena kurzu 2700 Kč zahrnuje:
lektora
ubytování na dvě noci se snídaní formou švédského stolu
elektronické informační materiály
Cena kurzu nezahrnuje
dopravu na místo a přesuny mezi fotografickými lokalitami
jídlo a pití během dne a večer
případné vstupné na hrad Helfštýn
Nabídka spolujízdy
Nabízím možnost spolujízdy osobním autem na trase Heřmanův Městec – Chrudim (s možností zajet do Pardubic) – Vysoké Mýto – Litomyšl – Moravská Třebová – Mohelnice – Olomouc – Lipník nad Bečvou a zpět stejnou cestou za 400 Kč/osobu. Odjezd z Heřmanova Městce v cca 13.30.

Přihlášky, platba za kurz a storno
Po vyplnění přihlášky (viz formulář níže) si místo na kurzu rezervujete na následujících 7 dní. V nejkratším možném termínu Vás budu kontaktovat na uvedený email a Vám pošlu fakturu s týdenní splatností.
Pokud neobdržím Vaši platbu včas ve stanoveném termínu, Vaši přihlášku vyřadím a na Vaše rezervované místo se dostává účastník, který se přihlásil jako první po Vás. V případě plného obsazení kurzu (max 12 účastníků), budou další zájemci zařazeni na „čekací listinu“. Účast na kurzu jim bude nabídnuta v případě, že se místo uvolní.
Účast na kurzu lze stornovat nejpozději do pěti pracovních dnů před datem konání akce, a to emailem na adrese david.hainall@gmail.com (tj. nejpozději v pondělí 13. 5. 2019 do 18.00). Pořadatel potvrdí obdržení požadavku na storno. V případě, že není storno pořadatelem potvrzeno, není považováno za platné. Poplatek za kurzovné v případě včasného storna bude pořadatelem vrácen na účet účastníka, ze kterého bylo kurzovné uhrazeno. Pokud bude účast stornována později, poplatek za kurzovné nevracíme, ale bude možné se domluvit na kurzu v jiném termínu.
Co se děje s Vašimi osobními údaji?
Při komunikaci s Vámi pracuji s následujícími údaji: Vaším jménem, poštovní adresou, e-mailovou adresou a telefonním číslem, na kterém si přejete být kontaktováni. Nikam dál je nešířím a nikomu dalšímu je neposkytuji. Tyto údaje zůstávají uloženy v mém e-mailu a přenáším je do excelové tabulky, která je uložena a v mém počítači propojeném s cloudovým prostředím Office365. To splňuje nejvyšší standardy ochrany. Přístup k emailu mám i ze svého mobilního telefonu. Všechna svá zařízení chráním hesly a šifrováním, takže i při jejich krádeži je nemožné se k Vašim údajům dostat.

Nerozesílám nevyžádané zprávy (nespamuji). Vaše údaje nepoužívám k žádným marketingovým účelům.

Místo konání kurzu
Privát v Týně nad Bečvou, Záhorská 337, souřadnice GPX: 49.5144686N, 17.6153550E, https://mapy.cz/s/3hNU4.
Způsob výuky:
názorné powerpointové prezentace
praktická cvičení
workshop a burza nápadů
Co s sebou
Nutné vybavení
vlastní fotoaparát s nabitými bateriemi a dostatkem místa na paměťové kartě
doklady a dostatečné množství finančních prostředků
Doporučení vybavení
notebook (nejlépe i s programem Zoner Photo Studio X – instalaci zkušební verze, která je volně stažitelná z internetu, obdržíte na kurzu), kabel na stažení fotografií z fotoaparátu do počítače, stativ, externí blesk, filtry … atd.
Jedná se o dvoudenní fotografický workshop, při kterém více než polovinu času strávíme venku. Terén na fotografických lokalitách není náročný a vystačíte si s osvědčenými lehkými turistickými botami a oblečením, které bude odpovídat předpovědi počasí
návod k fotoaparátu


Předběžný program kurzu
17. 5. 2019
Příjezd na ubytování 17.00.
Zahájení kurzu v 18.00.
Úvodní workshop zaměřený na seznámení s vlastním fotoaparátem a jeho nastavení při fotografování různých scén, základy kompozice a nastavení fotoaparátu při snímání různých scén.
18. 5. 2019
Ráno po snídani přejezd auty do Hranic. Fotografický výlet z Hranic (náměstí, kostel, synagoga) k Hranické propasti. Odpoledne fotografování na hradě Helfštýn.
Večer si promítneme snímky exponované během dne a na konkrétních příkladech si ukážeme, co se povedlo, co ne a proč se tak stalo. Ukážeme si také možnosti základních rychlých úprav nafocených snímků - vše v programu Zoner Photo Studio X.
19. 5. 2019
Dopoledne návštěva přírodní rezervace Škrabalka nebo v případě zájmu zkusíme focení ve Slavíčském tunelu a u Jezernického viaduktu.
Fotografické zastavení v zámeckém parku v Lipníku nad Bečvou a na Židovském hřbitově.
Ukončení kurzu v Lipníku nad Bečvou kolem 15.00.
Lektor
Mgr. David Hainall – vystudovaný zdravotnický záchranách a bývalý učitel přírodopisu, zeměpisu a tělesné výchovy, který se po 15ti letech učitelské praxe rozhodl v roce 2015 udělat životní změnu.

V současné době pracuje jako garant zájezdů (produktový manažer) a profesionální průvodce v CK Alpina, publicista, fotograf a lektor fotografických kurzů a workshopů. O svých zážitcích ze soukromých i komerčních cest povídá na cestovatelských přednáškách a festivalech po celé republice. Jeho články a fotografie nejen o cestování si můžete přečíst a prohlédnout na internetových portálech Prima Zoom, Idnes.cz, Hedvábná stezka, Outdoor apod. Spolupracuje také s časopisy Travel Life, Příroda, Travel Focus, Everest a Outdoormagazín. Pro hotel Santon na Brněnské přehradě fotografoval sérii nástěnných obrazů. Nejčastěji ho můžete potkat s fotografickým batohem na zádech v české přírodě nebo v evropských a asijských horách, městech a tržištích a na lidových slavnostech.Více zde: https://www.fototoulky.net/fotograficke-kurzy-a-workshopy/zaklady-cestovatelske-a-dokumentarni-fotografie-na-helfstyne/