Cestovatelské přednášky na jednom místě

Maroko: 1700km na kole přes nejvyšší sedla Atlasu; Rožnov p.R.


Maroko: 1700km na kole přes nejvyšší sedla Atlasu; Rožnov p.R.
Radomír Čížek se přijíždí podělit o své zážitky z výpravy po Maroku, jejímž cílem bylo zdolat na kole nejvýše položená sedla Vysokého Atlasu a na vlastní kůži okusit každodenní život Berberů žijících na hřebenech hor. Na své 1700 km dlouhé pouti překonal 14 horských průsmyků ve výšce přes 2000m a přitom poznával, jak se šlape ve 42°C, jak bolí průjezd písečnou bouří, co obnáší cyklocestování během ramadánu, jak chutná kozí srdce i jak těžký náklad nosí na zádech místní stařenky. Povypráví Vám také příběh o tom, že ani když se Vám porouchá kolo kdesi hluboko v horách, uprostřed totální divočiny, nemusí to znamenat konec výpravy, ale naopak začátek jednoho velkého dobrodružství plného nečekaných zvratů, kuriózních situací, kouzelných setkání a nezapomenutelných zážitků.

Místo konání: Hudební klub Vrátnice, 1.máje 1000
Vstupné dobrovolné


Přednášející:
Radomír Čížek (*1986) – šumperský rodák, povoláním hokejový trenér mládeže, ve volném čase je jeho největším koníčkem cyklocestování a ultravytrvalostní cyklistika. Milovník hor a dlouhých stoupání cestuje na kole od roku 2013, od té doby projel mj. Kyrgyzstán, Kazachstán, Gruzii, Ázerbájdžán, Albánii, Jordánsko, Rumunsko, Francii či Skotsko. Od podzimu 2016 pořádá ze svých výprav přednášky.


V květnu 2017 odstartoval svůj celoživotní projekt „NA KOLE DO NEJTĚŽŠÍCH KOPCŮ A NEJZAPADLEJŠÍCH KOUTŮ SVĚTA“, v jehož rámci se chce ve zbytku svého života pokusit zdolat na kole nejvýše položená horská sedla a vrcholy naší planety a zavítat do těžko dostupných oblastí, kde se tak rád nechává unášet úžasnými přírodními scenériemi a fascinujícím světem lidí žijících v nejchudších podmínkách Veškeré své počínání se snaží realizovat s co nejnižšími náklady, jen se základním vybavením a nejradši tráví noci v chalupách u místních lidí, protože právě tato neplánovaná setkání mu dlouhodobě přinášejí nejsilnější zážitky.


Tisíce kilometrů v náročném terénu a leckdy psím počasí mu bylo skvělým základem pro začátek kariéry cyklistického ultramaratonce. Od léta 2019 se věnuje bikepackingovým závodům bez podpory v délce 700km+. Jeho největším úspěchem je 8. místo v 1000km závodě napříč Švýcarskem NAVAD.