Cestovatelské přednášky na jednom místě

Kyrgyzstán: Sám na kole horskou divočinou Ťan Šanu


Facebook stránka přednášky

Kdy: 12.4.2021 18:30

Kde: Lidové sady Liberec

Lidové sady 425/1
Liberec
46001

MAPA


Šumperský cyklocestovatel Radomír Čížek se v srpnu 2019 vydal na svou dosud nejdobrodružnější výpravu do Kyrgyzstánu – fascinující země jurt a polodivokých koní, kde vás krása okolní přírody dostává do takové euforie, že zapomínáte na hlad, únavu i žaludeční problémy. Ale má to jeden háček! Více než kde jinde, zde totiž platí, že na ta nejúžasnější místa vedou nejpříšernější cesty, na kterých máte po deseti kilometrech sto chutí hodit kolo do příkopu. Naštěstí, právě v oněch nejhůře dostupných horských úbočích žijí úžasně dobrosrdeční Kyrgyzové, kteří se se zbloudilým cyklistou rádi podělí o skromnou večeři a poskytnou mu střechu nad hlavou.

Za 17dní ve střední Asii ujel 1600km, během nichž postupně zdolal drsné, ale nádherné, průsmyky Kegeti (3778m), Kalmak Ashuu (3447m), Tosor (3893m) a Sujek (4028m), navštívil průzračná jezera Song-Kul, Issyk Kul a Ala-Kul, a přitom poznával kouzelný život uprostřed hor. Jeho povídání bude především o nocích v jurtách, setkání s místními pastevci, o strachu z bouřek, frustraci při jízdě po pekelných „roletách“, a taky o tom, co se mu honilo hlavou, když se sám vydal do horské divočiny, kde příští vesnice byla 160km daleko. Krátce také přiblíží život v sousedním Kazachstánu, kam ho osud na několik dní neplánovaně zavál poté, co se při přestupu v Astaně ocitl na letišti jen s příručním zavazadlem, zatímco jeho kolo a vybavení zůstaly v Budapešti.

Videoupoutávku si můžete pustit na:
https://www.youtube.com/watch?v=-eJ0uYFzCio

Vstupné: 100 Kč

Přednášející:
Radomír Čížek (*1986) – šumperský rodák, povoláním hokejový trenér mládeže, ve volném čase je jeho největším koníčkem cyklocestování a ultravytrvalostní cyklistika. Milovník ospalého venkova, hor a dlouhých stoupání cestuje na kole od roku 2013, od té doby projel mj. Maroko, Gruzii, Ázerbájdžán, Albánii, Jordánsko, Rumunsko či Skotsko. Od podzimu 2016 pořádá ze svých výprav přednášky. V květnu 2017 odstartoval celoživotní projekt „Na kole do nejtěžších kopců a nejzapadlejších koutů světa“, v jehož rámci se chce ve zbytku svého života pokusit zdolat nejvýše položená horská sedla a vrcholy naší planety a zavítat do těžko dostupných oblastí. Své výpravy podniká zpravidla sám, s co nejnižšími náklady, jen se základním vybavením a nejradši tráví noci v chalupách u místních lidí, pokud možno co nejdál od moderní civilizace. Tisíce kilometrů v náročném terénu mu bylo skvělým základem pro začátek kariéry cyklistického ultramaratonce. Od roku 2019 se začal věnovat také ultravytrvalostní cyklistice a bikepackingovým závodům bez podpory. Jeho největším úspěchem je 8. místo na 1000km závodě napříč Švýcarskem NAVAD. Aktuálně se připravuje na více než 4000km závod napříč Evropou "TransContinental Race" a v rámci tréninku na něj začal sám pořádat bikepackingové závody a vyjížďky po ČR i do Evropy. Více o jeho projektu na webu www.ultra-bike.cz nebo na www.facebook.com/ultrabikecz

Upozornění

Přednáškomat události neorganizuje, pouze je bezplatně pomáhá propagovat.
Veškeré informace o události jsou v režii organizátora. Tím bývá sám přednášející, místo konání nebo prodejce vstupenek.
Dotazy ohledně událostí tedy prosím směrujte přímo na organizátora.